Jaka jest osobowość przywódcy? Na myśl natychmiast przychodzą nam osoby charyzmatyczne, głośne, władcze. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że najlepszymi liderami bywają… introwertycy. Nie wzbraniaj się przed powierzeniem introwertykowi roli menedżerskiej.
Charyzma ekstrawertyka to dla przywódcy wielkie ułatwienie, ale nierzadko bywa także przekleństwem. Ludziom obdarzonym tego typu osobowością zależy na tym, aby być dostrzeganym, słyszanym, robić na ludziach wielkie wrażenie. Ekstrawertykom energii dodają kontakty z innymi ludźmi. Chcą być doceniani, przez co mogą gwałtownie reagować na jakiekolwiek przejawy krytyki wobec siebie. W przypadku lidera introwertyka działa to nieco inaczej. Przewodzą, bo są dobrzy w tej roli, a nie dlatego, że zależy im na przywództwie.
Introwertycy równie dobrze kierują zespołem jak ekstrawertycy
Badacze z Queensland University of Technology w Australii poprosili prawie 200 studentów o wypełnienie kwestionariusza, w którym badani mieli określić swoje przewidywane samopoczucie towarzyszące im w sytuacjach społecznych. Za pomocą skali od 1 do 5 stwierdzali oni, czy w danej sytuacji będą raczej nerwowi i spięci czy gotowi do działania i pewni siebie. To pozwoliło naukowcom zdefiniować ich jako introwertyków bądź ekstrawertyków. Następnie studenci zostali podzieleni na grupy, które w koordynacji z NASA… planowały misję na Marsa. Gdy zadanie dobiegło końca, uczestnicy mieli określić, kto w ich grupie przejął rolę lidera i jak wpływał na zespół.
Wnioski z badań pokazały wyraźnie, że liderzy introwertycy kierowali zespołem równie dobrze jak ekstrawertycy. W niektórych sytuacjach sprawdzali się nawet lepiej – między innymi dlatego, że nie próbowali zdominować reszty zespołu. Choć w grupach, w których członkowie szukali częstej aprobaty i wskazówek lidera, skuteczniejsi byli przywódcy ekstrawertyczni, to introwertycy byli zdecydowanie lepsi dla grup proaktywnych, szukających rozwiązań za pomocą burzy mózgów. Jednak mimo tego szefami zostają częściej ekstrawertycy, bo to oni brylują na spotkaniach i najszybciej oraz najgłośniej przekonują do swoich pomysłów.
Wiele zalet menedżera introwertyka
Introwertyk czerpie energię z przebywania w samotności lub w niewielkiej grupie zaufanych ludzi. To nie znaczy, że jest aspołeczny! Susan Cain, autorka książki „Ciszej proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać” twierdzi, że introwertycy w żadnym wypadku nie powinni być utożsamiani z ludźmi nieśmiałymi. Cechy, które na pierwszy rzut oka mogą być postrzegane jako wycofywanie się, to w istocie przymioty prawdziwego lidera: umiejętność uważnego słuchania, cierpliwość i skrupulatność, łatwość wzbudzania zaufania i – wzajemnie – chętne korzystanie z zasobów zaufanych ludzi. Liderowi introwertykowi można zaufać, a w razie potrzeby otrzymamy od niego pomoc i wsparcie. To nie koniec zalet. Preferowany kontakt – pisemny zamiast bezpośredniego – to duża oszczędność czasu, którego nie spędza się na niekończących się i często mało produktywnych spotkaniach, a także gwarancja precyzyjnego przekazywania komunikatów. Nie ma ryzyka niedopowiedzeń, niedosłyszenia kluczowej informacji czy nieporozumienia – mamy wszystko na piśmie.
Introwertycy chwalą pracowników
Do podobnych wniosków jak badacze z australijskiej politechniki doszedł profesor Adam Grant z Wharton School of University of Pennsylvania. W badaniu nad 130 przedsiębiorstwami wykazał, że introwertyczni szefowie są bardziej skuteczni w zarządzaniu niż ekstrawertycy. To im najczęściej powierza się tworzenie nowych produktów albo wymyślanie strategii wyjścia z trudnej sytuacji. Co więcej, prof. Grant udowodnił, że spokojniejsi, cichsi i mniej atrakcyjni towarzysko pracownicy podejmują mniej ryzykownych decyzji i rzadziej narażają firmy na straty. Według prof. Granta introwertycy są ciekawi swoich pracowników, świetnie ich motywują i częściej chwalą. Natomiast ekstrawertycy zazwyczaj nie słuchają podwładnych i tym samym nie potrafią wykorzystać ich potencjału.
Znani introwertycy, którzy odnieśli sukces
Wśród introwertyków można znaleźć znanych polityków, takich jak Barack Obama, biznesmenów (Bill Gates czy Steve Jobs). Introwertykami bywają również aktorzy narażeni na częste kontakty z innymi: Clint Eastwood, Nicol Kidman, John Travolta, Meryl Streep. Czy którąkolwiek z tych wielkich osobowości można nazwać nieśmiałą, niezaradną lub wycofaną?
Zapytaj o szkolenia menedżerskie. Kliknij i dowiedz się więcej.
W Delta Training śledzimy najważniejsze publikacje na świecie dotyczące badań, odkryć i trendy w obszarach miękkich kompetencji, które zwiększają efektywność pracowników. Rzetelne informacje publikowane w czasopismach naukowych są trudne do znalezienia, zrozumienia i często nie zapewniają szybkich, praktycznych wniosków. Jeśli jednak cenieni naukowcy badali problem, który teraz sam próbujesz rozwiązać, to może chciałbyś poznać ich wnioski i rekomendacje przed podjęciem decyzji? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego działu „Badań i rozwoju.” Publikujemy tam informacje tylko z rzetelnych, wyselekcjonowanych źródeł. Wyniki i wnioski z badań i eksperymentów inspirują nas do ulepszania naszych szkoleń biznesowych dla firm, sposobów przekazywania wiedzy i umiejętności uczestnikom naszych szkoleń, tworzenia angażujących ćwiczeń oraz różnorodnych, ciekawych materiałów szkoleniowych.
Tagi: czy introwertyk może być liderem, introwertyk przywódcą, lider introwertykiem, umiejętności menedżerskie, zarządzanie zespołem
Kontakt w sprawie szkolenia:
Przeczytaj również
Ekstrawertycy i introwertycy w pracy
Delegowanie zadań: 7 zasad i wiele korzyści
Czy szkolenia z pracy zespołowej mają sens?
Różnice pokoleniowe w pracy. Mit czy prawda?
Sprawiedliwość menedżerska, Co możesz zyskać?
5 wniosków dla menedżerów z 5 wielkich eksperymentów
Jak zarządzać zmianą w organizacji. Proste zasady.
Efekt IKEA w pracy menedżera
Pieniądze motywują tylko do określonej kwoty. Jakiej?
Jak ograniczyć ryzyko w podejmowaniu decyzji
Od czego zależy skuteczna komunikacja w zespole
Jak wygląda lider?
Delegowanie zadań - uważaj na efekt widza
MAJA WŁOSZCZOWSKA: moja recepta na dobry plan
Dodatkowo w magazynie "Czekadełko":
- Jak podnieść zaangażowanie pracowników.
- Trzy najważniejsze kompetencje dobrego sprzedawcy.
- Jak w kilka minut zyskać pewność siebie.
Sprawdzone, praktyczne i rzetelne informacje.
Ściągnij magazyn "Czekadełko" już teraz.