Jeśli zastanawiasz się, czy dać podwyżkę swojemu pracownikowi, aby wzmocnić jego zaangażowanie i motywację, to sprawdź dokładnie, ile teraz zarabia. Jest dokładnie określony próg dochodów, powyżej którego motywacja finansowa nie działa. To znaczy działa, ale przyczyniając się do spadku zadowolenia.
Naukowcy z Purdue University na łamach pisma „Nature Human Behaviour” opublikowali pracę, która przestrzega przed zbyt naiwną wiarą, że ciągły wzrost zarobków nieustannie będzie zwiększał poczucie spełnienia i wpływał na wyższe zaangażowanie i motywację. Możliwości pieniędzy w tym zakresie okazują się mocno ograniczone. „To może zaskakiwać, gdy telewizja i reklamy mówią nam, czego potrzebujemy i wskazują, że nie ma górnej granicy, jeśli chodzi o ilość pieniędzy potrzebną do szczęścia” – mówi Andrew T. Jebb, główny autor publikacji. Ze swoim zespołem posłużył się wynikami Gallup World Poll – badania obejmującego różne aspekty życia 1,7 mln osób z 164 krajów.
Gdy wzrost dochodów nie podnosi już jakości
Analizy badań pokazały, że po osiągnięciu pewnego progu, dalszy wzrost dochodów nie wiązał się ze wzrostem satysfakcji. Wręcz przeciwnie — zadowolenie bogacących się osób malało, a ich samopoczucie się pogarszało. „Prowadzone były dyskusje na temat punktu, w którym pieniądze już nie zmieniają samopoczucia. Odkryliśmy, że idealne roczne dochody brutto to 95 tys. dol. dla oceny jakości życia i 60-75 tys. dol. brutto dla emocjonalnego dobrostanu. Kwoty te dotyczą pojedynczych osób i w przypadku rodzin, prawdopodobniej są wyższe” – o wynikach dla świata mówi Andrew T. Jebb.
Emocjonalny dobrostan określa odczuwane codziennie emocje, takie jak poczucie szczęścia i podekscytowania w korzystnej sytuacji czy smutek lub gniew w niekorzystnej. Poziom jakości życia dotyczy natomiast ogólnej oceny sytuacji danej osoby. Prawdopodobnie silniej na nią wpływają stawiane cele i porównywanie się z innymi.
Finansowe progi szczęścia w Europie Wschodniej
Świat jest mocno podzielony, jeśli chodzi o finansowe progi szczęścia. Aby czuć zadowolenie z życia, najwięcej muszą zarobić mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii, bo aż 125 tys. dol. Dla Ameryki Północnej próg ten wynosi 105 tys., a np. w Europie Zachodniej i Skandynawii – 100 tys. Mieszkańcy Europy Wschodniej i Bałkanów zadowolą się 45 tys. dol. brutto (w przeliczeniu na złotówki to ok. 165 tysięcy złotych, comiesięcznie daję kwotę 13 750 zł brutto, czyli ok. 9700 netto). Najniższy próg, bo wynoszący zaledwie 35 tys. dol. brutto badacze znaleźli w Ameryce Południowej i rejonie Karaibów. Jednocześnie okazało się, że nieco większe wymagania mają kobiety oraz osoby lepiej wykształcone. Takie wyniki naukowcy tłumaczą tym, że pieniądze potrzebne są do zaspokojenia podstawowych potrzeb, zapewnienia wygód czy nawet spłaty pożyczek, ale spełniają tę funkcję tylko do pewnego momentu. Po przekroczeniu tego progu ludzie mogą zacząć kierować się pogonią za dobrami materialnymi i społeczną konkurencją, co paradoksalnie psuje im samopoczucie. „Uzyskane przez nas wyniki zwracają uwagę na szersze zagadnienie relacji między pieniędzmi a szczęściem w różnych kulturach. Pieniądze to tylko część tego, co czyni nas szczęśliwymi i coraz więcej uczymy się o ich ograniczeniach” – mówią badacze.
Z wyników tych badań płyną ważne wnioski dla menedżerów. Motywacja finansowa może działać tylko do pewnego progu. Z wielu innych badań wynika, że pieniądze to najdroższy sposób na motywowanie pracowników. I do tego — jak się okazuje — nie zawsze skuteczny.
Zapytaj o szkolenia z motywowania pracowników. Kliknij i dowiedz się więcej.
W Delta Training śledzimy najważniejsze publikacje na świecie dotyczące badań, odkryć i trendów w obszarach miękkich kompetencji, które zwiększają efektywność pracowników. Rzetelne informacje publikowane w czasopismach naukowych są trudne do znalezienia, zrozumienia i często nie zapewniają szybkich, praktycznych wniosków. Jeśli jednak cenieni naukowcy badali problem, który teraz sam próbujesz rozwiązać, to może chciałbyś poznać ich wnioski i rekomendacje przed podjęciem decyzji? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego działu „Badań i rozwoju”. Publikujemy tam informacje tylko z rzetelnych, wyselekcjonowanych źródeł. Wyniki i wnioski z badań i eksperymentów inspirują nas do ulepszania naszych szkoleń biznesowych dla firm, sposobów przekazywania wiedzy i umiejętności uczestnikom naszych szkoleń, tworzenia angażujących ćwiczeń oraz różnorodnych, ciekawych materiałów szkoleniowych.
Tagi: czy pieniądze motywują, motywacja finansowa, umiejętności menedżerskie, wpływ wysokości pensji na efektywność zawodową, zarządzanie zespołem
Kontakt w sprawie szkolenia:
Przeczytaj również
Czy szkolenia z pracy zespołowej mają sens?
Delegowanie zadań: 7 zasad i wiele korzyści
Różnice pokoleniowe w pracy. Mit czy prawda?
Sprawiedliwość menedżerska, Co możesz zyskać?
5 wniosków dla menedżerów z 5 wielkich eksperymentów
Jak zarządzać zmianą w organizacji. Proste zasady.
Efekt IKEA w pracy menedżera
Jak wygląda lider
Jak ograniczyć ryzyko w podejmowaniu decyzji
Od czego zależy skuteczna komunikacja w zespole
Introwertyk może być świetnym liderem. Naprawdę?
Delegowanie zadań - uważaj na efekt widza
MAJA WŁOSZCZOWSKA: moja recepta na dobry plan
Dodatkowo w magazynie "Czekadełko":
- Jak podnieść zaangażowanie pracowników.
- Trzy najważniejsze kompetencje dobrego sprzedawcy.
- Jak w kilka minut zyskać pewność siebie.
Sprawdzone, praktyczne i rzetelne informacje.
Ściągnij magazyn "Czekadełko" już teraz.