Regeneracja liderów. Jak liderzy ładują wewnętrzne baterie i odzyskują energię do działania? Jak odnajdują balans między pracą a życiem prywatnym? Co robić, gdy masz już wszystkiego dość? Zainspiruj się historiami liderów, do których dotarliśmy. Jak odzyskuje siły Iga Świątek, a jak Bill Gates, czy Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu (na zdjęciu)?
Rafał Brzoska i Omenaa Mensah poznali się w pracy. Prezenterka odwiedziła biznesmena poszukując finansowania szkoły, którą chciała otworzyć w Ghanie. Wzięli ślub w RPA. Rafał Brzoska rozwijający m.in. paczkomaty InPost, to jeden z najbogatszych Polaków z majątkiem o wartości ok. 4 mld zł. W prowadzeniu biznesów wspiera go żona. Po wspólnej pracy małżeństwo najlepiej relaksuje się podczas egzotycznych podróży. Przylądek Dobrej Nadziei, Malediwy, jazda na rowerach po Szwajcarii, wodospad Iguaçu na granicy brazylijsko-argentyńskiej – to tylko część aktywności regeneracyjnych małżeństwa w ciągu jednego roku. Gdy mają mniej czasu na podróże, odpoczywają grając w golfa i kibicując na meczach piłki nożnej. Regeneracja to dla nich także działalność charytatywna, która daje poczucie sensu i odrywa od codziennej pracy w biznesie.
Trening uważności, medytacja, joga, wdzięczność
Każdy z nas ma wbudowany wewnętrzny system ostrzegania. Gdy czujesz przytłaczające zmęczenie, napięcie czy irytację, to wyraźny sygnał, że czas na regenerację. Twój organizm działa wtedy jak rozładowujący się telefon. Jak temu zaradzić?
Pomocne może być praktykowanie mindfulness,, treningu uważności, który pozwala osiągnąć równowagę emocjonalną i lepiej radzić sobie z zawodowymi wyzwaniami. Badania Yuyang Zhou, profesorki zarządzania na Bentley University, przeprowadzone na grupie ponad 8000 liderów, wykazały, że uważność lidera pozytywnie wpływa nie tylko na jego dobrostan, ale również na satysfakcję i efektywność całego zespołu. Redukuje lęk, stres i wypalenie emocjonalne, jednocześnie poprawiając wyniki pracy.
Znanymi zwolennikami technik uważności są Hillary Clinton, była sekretarz stanu USA oraz Steve Jobs, współzałożyciel Apple. Hillary Clinton regularnie praktykowała uważność, szczególnie intensywnie w trakcie kampanii prezydenckiej. Steve Jobs, z kolei, był znany ze swoich regularnych medytacji, które wspierały jego kreatywność i zdolność koncentracji. Podobnie postępuje Iga Świątek, polska królowa tenisa, która regularnie medytuje, co pomaga jej wyciszyć umysł, zredukować stres i skoncentrować się na celach. Dodatkowo pracuje z psychologiem sportowym, Darią Abramowicz, która wspiera ją w budowaniu odporności psychicznej i lepszym zarządzaniu emocjami zarówno na korcie, jak i poza nim.
Spacery Gates’a i tygodnie myślenia
Opray Winfrey, amerykańska prezenterka i miliarderka, regularnie praktykuje medytację i prowadzi dziennik wdzięczności, co pomaga jej zachować równowagę psychiczną. Regularnie uczestniczy w sesjach jogi, które pozwalają jej odprężyć ciało i umysł.
Swój sposób na regenerację znalazł też Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu. Odpręża się podczas samotnych „tygodni myślenia” – okresów poświęconych na lekturę i refleksję w odosobnieniu. To jego sposób na wyciszenie się i spojrzenie na swoje działania z dystansu. Często też spaceruje, co pomaga mu uporządkować myśli i zredukować stres. Pożera książki z zakresu nauki, historii i technologii, co pomaga mu zarówno odpocząć, jak i zdobywać nowe perspektywy.
Gyrotonic w praktyce
Inną metodą treningu powiązanego z uważnością może być Gyrotonic. To opracowana w Niemczech, bardzo popularna w USA, metodologia ćwiczeń, która integruje oddech oraz wiele różnych technik i stylów treningowych, m.in. jogę, taniec, gimnastykę, tai-chi, a nawet pływanie. Ten system treningowy polega na kontroli oddechu i zwiększaniu świadomości własnego ciała przez wykonywanie płynnych i głębokich ruchów oraz koncentracji na poprawnej technice ćwiczeń. Jego wielbicielką jest między innymi Andrea de Souza, szefowa ds. nauki o danych i inżynierii w globalnej firmie farmaceutycznej Eli Lilly and Co.
Relaks w rytmie natury
Podczas gdy techniki uważności czy innowacyjne treningi fizyczne pomagają niektórym liderom w regeneracji, inni odnajdują ukojenie w prostych, codziennych czynnościach. Robin Chase, współzałożycielka firmy car-sharingowej Zipcar i przewodnicząca zarządu spółki telekomunikacyjnej Tucows Inc., wybiera bliskość natury oraz prace manualne.
Po opuszczeniu biura Chase można znaleźć w ogrodzie, gdzie pielęgnuje grządki lub przy robótkach ręcznych – szydełkowaniu czy dzierganiu na drutach. „Te czynności są prawie bezwysiłkowe i zapewniają satysfakcję w krótkim czasie” – powiedziała w wywiadzie dla MIT Sloan, prestiżowej szkoły biznesowej należącej do Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych. Dla Robin te proste aktywności to forma medytacji, która pozwala wyciszyć umysł i skoncentrować się na „tu i teraz”. To pokazuje, że regeneracja nie zawsze wymaga zaawansowanych technik czy dalekich podróży – czasem kluczem jest powrót do podstaw i kontakt z naturą.
Aktywność fizyczna liderów
„Ćwiczę codziennie od 6.00 do 7.00 lub od 17.00 do 18.00 wieczorem i staram się dobrze łączyć ćwiczenia cardio z podnoszeniem ciężarów” – mówi Andrew Antos, założyciel i dyrektor generalny firmy zarządzającej dokumentami AI Klarity, współpracującej z gigantami takimi jak Zoom, Epic Games czy OpenAI. W rozmowie z MIT Sloan opowiada także o swojej codziennej rutynie. „Mam stojące biurko z bieżnią, przy którym staram się spędzać co najmniej pięć godzin dziennie. Stosuję też post przerywany – od 20.00 do południa. Jem dwa posiłki, a w międzyczasie tylko zdrowe przekąski. To i ćwiczenia pomagają mi zachować zdrowie i efektywność” – podkreśla.
Antos wie, co robi, ponieważ wysiłek fizyczny to jedna z najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem. Nasze organizmy są ewolucyjnie przystosowane do walki ze szkodliwymi skutkami napięcia. Gdy układ limbiczny rejestruje stresor, do krwi trafia adrenalina i kortyzol – hormony odpowiedzialne za reakcję walki lub ucieczki. Jednocześnie uwalnia się oksytocyna, neurohormon wzmacniający empatię i regulujący społeczne instynkty mózgu. Wysiłek fizyczny, tak jak w przypadku Antosa, pomaga zmniejszyć ilość kortyzolu, jednocześnie pobudzając produkcję serotoniny i endorfin – zwanych hormonami szczęścia. Dodatkowo w organizmie wytwarza się kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który tłumi pobudliwość neuronów, redukuje niepokój i poprawia nastrój. Ruch i aktywność fizyczna nie tylko wzmacniają ciało, ale też skutecznie resetują umysł – niezależnie od tego, czy mowa o dynamicznym cardio, spokojnym spacerze, czy rywalizacji na bieżni.
Jak regeneruje się Robert Lewandowski?
Najlepiej o tym wie Robert Lewandowski, najlepszy polski piłkarz w historii, który traktuje regenerację jako integralną część sukcesu. Stosuje wizualizacje, wyobrażając sobie konkretne sytuacje meczowe, co wspiera jego przygotowanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Robert Lewandowski podkreśla, że czas z rodziną to dla niego najważniejszy sposób na regenerację psychiczną. Zabawa z córkami Klarą i Laurą oraz wspólne chwile z Anną pozwalają mu odciąć się od codziennej presji. Lewandowski podkreśla znaczenie snu w regeneracji. Stara się spać przynajmniej 8 godzin dziennie i unika korzystania z elektroniki tuż przed snem, by poprawić jego jakość. Często gra w szachy, co jest dla niego formą relaksu i jednocześnie treningiem strategicznego myślenia. Anna Lewandowska nauczyła Roberta technik oddechowych i medytacji, które pomagają mu w redukcji stresu i wyciszeniu się przed ważnymi wydarzeniami sportowymi.
Sposoby regeneracji liderów
Richard Branson, założyciel Virgin Group, podkreśla znaczenie aktywności fizycznej i kontaktu z naturą. Jego ulubioną formą relaksu jest kitesurfing, który łączy sport z wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Branson spędza również czas na swojej prywatnej wyspie Necker Island. Tu znajduje ciszę i spokój. Elon Musk, CEO Tesli i SpaceX, w chwilach wolnych od pracy oddaje się graniu w gry wideo, które pozwalają mu zresetować umysł i odpocząć od codziennych wyzwań. Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, regularnie gra w krykieta. Z kolei Tim Cook, CEO Apple, stawia na poranny trening na siłowni, który rozpoczyna jego dzień i dostarcza mu energii na kolejne godziny pracy. Indra Nooyi, była CEO PepsiCo, znalazła ukojenie w muzyce i wolnych chwilach gra na gitarze. Za to Shakira, kolumbijska piosenkarka regularnie gra w padla. Podobnie zresztą jak Albert II Grimaldi, książę Monako, który też nabiera sił podczas padlowych meczów.
Liderzy udowadniają, że regeneracja to nie luksus, ale konieczność. Niezależnie od tego, czy chodzi o mindfulness, aktywność fizyczną, kontakt z naturą czy twórcze pasje, warto znaleźć swoją drogę do odzyskiwania energii.
Ostatecznie regeneracja to sprawa indywidualna. Kluczem jest wsłuchanie się w siebie i odkrycie metod, które najlepiej odpowiadają twoim potrzebom oraz stylowi życia.
Tomasz Nowak
Zapytaj o praktyczne szkolenia z rozwoju osobistego dla pracowników swojej firmy.
W Delta Training gromadzimy najważniejsze publikacje na świecie dotyczące badań, odkryć i trendów w obszarach miękkich kompetencji, które zwiększają efektywność pracowników. Rzetelne informacje publikowane w czasopismach naukowych są trudne do znalezienia, zrozumienia i często nie zapewniają szybkich, praktycznych wniosków. Jeśli jednak cenieni naukowcy badali problem, który teraz sam próbujesz rozwiązać, to może chciałbyś poznać ich wnioski i rekomendacje przed podjęciem decyzji? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego działu „Badań i rozwoju.” Publikujemy informacje tylko z rzetelnych, wyselekcjonowanych źródeł. Wyniki i wnioski z badań i eksperymentów inspirują nas do ulepszania naszych szkoleń biznesowych dla firm, sposobów przekazywania wiedzy i umiejętności uczestnikom naszych szkoleń, tworzenia angażujących ćwiczeń oraz różnorodnych, ciekawych materiałów szkoleniowych.
Kontakt w sprawie szkolenia:
Przeczytaj również
Work-life balance - badania
Jak podejmować lepsze decyzje?
Jak kształtować i zmieniać nawyki?
Jak rozwijać empatię?
Skuteczny sposób na stres w pracy
Sposoby na stres, lęk i zmartwienie
Jak być szczęśliwym w pracy?
Efekt Mandeli: uważaj na fałszywe wspomnienia
Nastawienie na rozwój w praktyce
Samoświadomość wewnętrzna i zewnętrzna
Konflikt w pracy może być dobry
Emotikony w mailach. Czy używać?
Jak zwiększyć siłę swojej perswazji. E-mail czy kontakt twarzą w twarz?
Trening samokontroli - jak ćwiczyć silną wolę?
Mindfulness i metydacja w pracy: tak czy nie?
Skończ z odkładaniem zadań: wykorzystaj efekt Zeigarnik
Jak zyskać pewność siebie?
Zainwestuj we wspomnienia
MAJA WŁOSZCZOWSKA: moja recepta na dobry plan
Dodatkowo w magazynie "Czekadełko":
- Jak podnieść zaangażowanie pracowników.
- Trzy najważniejsze kompetencje dobrego sprzedawcy.
- Jak w kilka minut zyskać pewność siebie.
Sprawdzone, praktyczne i rzetelne informacje.
Ściągnij magazyn "Czekadełko" już teraz.