Szkolenia biznesowe dla firm - Delta Training

Szkolenia potwierdzone badaniami

  • Klienci
  • Rekomendacje
  • Wyślij zapytanie

  • Firma
  • Oferta
  • Zespół
  • Zapytania ofertowe
  • Praca
  • Badania i rozwój
  • Rekomendacje
  • Kontakt
  • Strona główna
  • »
  • Efektywność szkoleń
  • »
  • Szkolenia miękkie

Szkolenia miękkie

Szkolenia miękkie

Jak szkolenia miękkie wpływają na wyniki biznesowe firm? Jakie szkolenia miękkie są na topie? Jakich kompetencji miękkich oczekuje obecnie rynek pracy? Dotarliśmy do wielu badań na temat szkoleń miękkich i rozwijania miękkich umiejętności. Oto wnioski, które musisz znać.

Jako firma szkoleniowa Delta Training prowadzimy szkolenia miękkie od 2008 roku, czyli od kilkunastu lat. Mamy olbrzymie doświadczenie w tym zakresie. Oferujemy szkolenia miękkie w obszarze komunikacji interpersonalnej, komunikacji w zespole, komunikacji menedżerskiej, a nawet komunikacji e-mailowej. Umiejętność komunikacji jest bazową kompetencją. Wpływa na wiele innych. Komunikację należy rozwijać bezustannie. To nigdy nie jest skończony proces. Czy można powiedzieć, że w twojej firmie komunikacja jest doskonała? Podobnie jak umiejętność współpracy, zarządzania ludźmi, motywowania, negocjowania, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, sprzedaży…? Nasze rozwiązania szkoleniowe opieramy na wynikach badań w obszarach ekonomii behawioralnej, psychologii społecznej oraz weryfikacji w świecie biznesu.

Zapytaj o szkolenia dla pracowników swojej firmy:

Szkolenia sprzedażowe

Szkolenia menedżerskie

Szkolenia z efektywności osobistej

Szkolenia z pracy zespołowej

Kompetencje miękkie krytycznie ważne

W 1982 roku samolot Boeing 737 linii Air Florida uderzył w przęsło mostu nad rzeką Potomak w okolicach Waszyngtonu. Pierwszy oficer trzykrotnie sugerował kapitanowi, że na skrzydłach jest lód a na ogonie sople. Nie mówił jednak wprost, a jedynie używał sugestii i aluzji. Zapewne obawiał się zwrócić uwagę z powodu zawodowej hierarchii. Oficer czuł przed kapitanem respekt, ale także nie miał umiejętności pozwalających na przekazanie informacji w sposób jednoznaczny i stanowczy. Zawiodły komunikatywność, samodzielność, zdolności interpersonalne, umiejętność rozwiązywania problemów. W konsekwencji w katastrofie zginęło 78 osób.

Obaj piloci dysponowali umiejętnościami twardymi, czyli potrafili pilotować samolot, mieli stosowne wyszkolenie specjalistyczne i wiedzę merytoryczną. Jednak nie umieli ze sobą rozmawiać. W ich kontaktach zabrakło umiejętności miękkich, do których zalicza się m.in. komunikację, empatię, umiejętność rozwiązywania problemów, podejmowanie decyzji, wywieranie wpływu, kreatywność, zdolności interpersonalne, umiejętność analitycznego myślenia, umiejętności organizacyjne, umiejętność prowadzenia negocjacji, odporność na stres.

Umiejętności te nie są specyficzne dla jednego zawodu. Dotyczą one wszystkich branż i organizacji. Pracodawcy coraz większą wagę przykładają do umiejętności miękkich. Z raportu LinkedIn „Global Talent Trends” wynika, że ponad 90 procent osób poszukujących talentów uważa, że umiejętności miękkie mają kluczowe znaczenie dla przyszłości rekrutacji, a 80 procent badanych twierdzi, iż te umiejętności stają się coraz ważniejsze dla sukcesu firmy.

Natomiast 87 proc. firm doświadcza braków w umiejętnościach miękkich pracowników lub oczekuje problemów z ich brakiem w ciągu kilku lat – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradztwa strategicznego McKinsey & Company. 

Z innych badań przeprowadzonych przez ekonomistów Uniwersytetu Massachusetts wynika, że 86 procent pracodawców umiejętności miękkie uważa za jedne z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zatrudnianiu nowych pracowników – relacjonuje „Chicago Tribune”.

Menedżerowie: umiejętności miękkie zwiększają efektywność

Umiejętności miękkie są ważne nie tylko dla szeregowych pracowników, ale również dla liderów. To, że ktoś jest menedżerem, nie oznacza przecież, że zawsze ma rację. Jeśli podwładny zakwestionuje lub podda dyskusji decyzję przełożonego, może być to wyrazem troski o los firmy. Przecież, gdyby pierwszy oficer Boeinga stanął w opozycji do pomysłu kapitana i startu oblodzonym samolotem, do katastrofy by nie doszło.

Brytyjska platforma biznesowa Ethical Angel przeprowadziła ciekawe badanie wśród 1000 decyzyjnych osób w firmach. Ponad 90 procent z nich jest przekonanych, że ich firmy byłyby bardziej efektywne, gdyby pracownicy mieli lepsze umiejętności miękkie. Jednocześnie jedna piąta badanych przyznaje, że nie zwróciła wystarczającej uwagi na poprawę komunikacji, zarządzanie czasem i rozwój innych kompetencji miękkich wśród swoich pracowników. Z tych samych badań wynika, że 23 proc. decyzyjnych pracowników ma trudności ze współpracą. Mniej, niż 19 procent ocenia swój zestaw umiejętności miękkich jako „doskonały”.

W ocenie brytyjskich liderów 41 procent młodszych pracowników nie było szkolonych w zakresie rozwiązywania problemów, a 38 procent nie umie samodzielnie podejmować decyzji. Ponad jedna trzecia podwładnych miała konflikt z szefem, którego można by uniknąć dzięki wyższym umiejętnościom miękkim po obu stronach, a 54 procent twierdzi, że ich efektywność byłaby wyższa, gdyby przełożony miał lepsze umiejętności miękkie. 67 procent pracowników chce poprawić swoje umiejętności miękkie, ale dwie trzecie pracowników nie ma planu jak to zrobić. Jednocześnie 57 procent menedżerów zauważa, że dobre umiejętności miękkie zwiększają efektywność.

Najważniejsze kompetencje: komunikacja i przywództwo

„Jest jasne, że brytyjskim pracownikom brakuje umiejętności miękkich i nie otrzymują wsparcia, którego pragną” – stwierdził w podsumowaniu badania Alexander Fahie, CEO Ethical Angel. Pracownicy uznali, że wśród umiejętności miękkich, które powinni posiadać ich szefowie, najważniejsze są komunikacja, dobre przywództwo i wpływ, a potem empatia i współpraca. „Nastawienie na sukces” uznali za najmniej przydatną umiejętność.

Okazuje się, że szkolenia miękkie są istotne dla wszystkich pracowników, na każdym szczeblu organizacyjnej drabiny. Na ciekawy pomysł badania wpadł Achyuta Adhvaryu, adiunkt ekonomii biznesu i polityki publicznej na Ross School of Business Uniwersytetu Michigan. Adhvaryu postanowił sprawdzić, jakie efekty przyniosą szkolenia miękkie pracowników przemysłu odzieżowego w miejscu pracy? W celu przeprowadzenia badania podjął współpracę z Shahi Exports, największym eksporterem odzieży w Indiach, którego klientami są m.in. Gap Inc, czy Walmart.

Szkolenia miękkie: 256 proc. zwrot z inwestycji

Badania z grupą kontrolną przeprowadzono w pięciu fabrykach odzieżowych w Bengaluru, dużym mieście w południowych Indiach. Pracownicy uczestniczyli w serii szkoleń miękkich m.in. z  komunikacji, zarządzania sobą w czasie, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Dziewięć miesięcy po zakończeniu programu, wzrost efektywności pomógł wygenerować ogromny, bo 256-procentowy zwrot netto z inwestycji, a w fabrykach zmniejszyła się rotacja pracowników.

Kompetencje miękkie można rozwijać przez obserwację, czytanie, szkolenia, doświadczenie. Umiejętności miękkie pracowników decydują o wysokości sprzedaży, satysfakcji klientów, jakości zarządzania, atmosferze w firmie, współpracy, wpływają za zadowolenie z pracy i rotację. Trudno znaleźć obszar działalności biznesowej, w której kompetencje miękkie pracowników byłyby zupełnie nieistotne.

Tomasz Nowak, Piotr Juszczak

W Delta Training gromadzimy najważniejsze publikacje na świecie dotyczące badań, odkryć i trendów w obszarach miękkich kompetencji, które zwiększają efektywność pracowników. Rzetelne informacje publikowane w czasopismach naukowych są trudne do znalezienia, zrozumienia i często nie zapewniają szybkich, praktycznych wniosków. Jeśli jednak cenieni naukowcy badali problem, który teraz sam próbujesz rozwiązać, to może chciałbyś poznać ich wnioski i rekomendacje przed podjęciem decyzji? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego działu „Badań i rozwoju”. Publikujemy informacje tylko z rzetelnych, wyselekcjonowanych źródeł. Wyniki i wnioski z badań i eksperymentów inspirują nas do ulepszania naszych szkoleń biznesowych dla firm, sposobów przekazywania wiedzy i umiejętności uczestnikom naszych szkoleń, tworzenia angażujących ćwiczeń oraz różnorodnych, ciekawych materiałów szkoleniowych.

    Zapytaj o szkolenia dla swojej firmy

    • Kontakt w sprawie szkolenia:

      + 48 609 021 025

      + 48 512 344 916


      Wyślij zapytanie

    • Przeczytaj również

      Skuteczne motywowanie pracowników

      Zarządzanie zespołem

      Efektywny Feedback - informacja zwrotna

      Narzędzia menedżerskie

      Coaching menedżerski

      Skuteczne techniki sprzedaży

      Profesjonalna obsługa klientów

      Merchandising

      Insights Discovery w sprzedaży

      Współpraca w zespole

      Poker osobowości - gra dla zespołu

      Komunikacja e-mailowa

      Job Crafting

      Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem

      Asertywność w biznesie

      Prezentacja i wystąpienia publiczne

      Typologia klienta

    MAJA WŁOSZCZOWSKA: moja recepta na dobry plan

    Dodatkowo w magazynie "Czekadełko":

    • Jak podnieść zaangażowanie pracowników.
    • Trzy najważniejsze kompetencje dobrego sprzedawcy.
    • Jak w kilka minut zyskać pewność siebie.

    Sprawdzone, praktyczne i rzetelne informacje.

    Ściągnij magazyn "Czekadełko" już teraz.

      • Akceptuję politykę prywatności
      • Przepisz kod weryfikacyjny: captcha

      OFERTA SZKOLEŃ
      BIZNESOWYCH DLA FIRM

      Szkolenia sprzedażowe Szkolenia menedżerskie Szkolenia rozwój osobisty Szkolenia praca zespołowa Szkolenia kreatywność

      DIAGNOZA KOMPETENCJI

      Ocena 360 stopni Assessment Center Development Center

      BADANIA I ROZWÓJ

      Najważniejsze artykuły Case studies Na flipcharcie Delta Training w mediach

      O NAS

      Firma szkoleniowa Delta Training Styl i filozofia prowadzenia szkoleń Zapytaj o ofertę szkoleniową Kontakt

      Wszelkie prawa zastrzeżone © Delta Training | Polityka prywatności | Polityka jakości
      Realizacja: Strony internetowe CubeMatic

      +48 609 021 025