Rotacja pracowników doskwiera wielu firmom. Co wpływa na rotację pracowników? Badacze przeprowadzili metaanalizę ponad 300 badań na ten temat. Znamy wnioski. Jedno jest pewne: wynagrodzenie, podwyżki, bonusy nie ograniczą znacznie rotacji pracowników. Co w takim razie może ją powstrzymać?
Z badań Deloitte, międzynarodowej firmy doradczej, wynika, że aż 26 proc. polskich firm ma problem z zatrzymaniem kluczowych pracowników. Analizy prowadzone w ramach projektu Talent Edge 2020 pokazują, że już wkrótce największym wyzwaniem stojącym przed kadrą menedżerską może być przyciągnięcie i zatrzymanie talentów, ponieważ blisko 65 proc. pracowników analizuje rynek pracy poszukując nowego miejsca pracy. Jeszcze gorzej jest wśród tzw. Generacji X (osoby urodzone w latach 1961 – 1981), gdzie chęć zmiany pracy deklaruje 72 proc. osób. Jako główny powód podają brak perspektyw rozwoju swej kariery.
Szkolenia ważniejsze od pieniędzy
Przyczyn nadmiernej rotacji pracowników jest więcej: relacje z bezpośrednim przełożonym, atmosfera w pracy, brak szkoleń, warunki zatrudnienia w konkurencyjnym miejscu, niska stopa bezrobocia, niż demograficzny, brak możliwości awansu i rozwoju, brak świadczeń socjalnych, forma zatrudnienia.
Z metaanalizy przeprowadzonej przez zespół dr Alexa Rubensteina z University of Central Florida wynika, że nagrody wykraczające poza wynagrodzenie (np. szkolenia i możliwość rozwoju kariery) mogą mieć większy wpływ na ograniczenie rotacji pracowników niż pieniądze. Metaanaliza obejmowała przegląd 316 badań dotyczących przyczyn rotacji pracowników. Każde z nich dotyczyło setek pracowników z różnych branż. Jest to prawdopodobnie najlepszy dostępny obecnie dowód naukowy na ten temat i lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć związek między rotacją pracowników a wynagrodzeniem.
Nieznaczny wpływ wynagrodzenia na rotację
Jednym z kluczowych wniosków płynących z tego badania jest to, że wynagrodzenie (zarówno płaca zasadnicza, jak i premie) ma jedynie niewielki lub umiarkowany wpływ na rotację pracowników. Oznacza to, że osoby wysoko wynagradzane są tylko w niewielkim stopniu bardziej przywiązane do firmy, niż gdyby zarabiały mniej, a podwyżka zadziała w ograniczonym stopniu, jeśli pracownik podjął decyzję o odejściu.
Świadczenia i możliwości rozwoju konsekwentnie okazują się mieć większy wpływ na powstrzymanie rotacji pracowników niż pieniądze. Mogą one obejmować płatny czas wolny, stypendia i dofinansowanie opieki nad dziećmi i inne wsparcie związane z możliwościami rozwoju kariery. Można do nich zaliczyć szkolenia, coaching, mentoring. No cóż. Czas zaplanować szkolenie.
Tomasz Nowak, Tomasz Reda
Zapytaj o praktyczne szkolenia menedżerskie dla pracowników swojej firmy.
W Delta Training gromadzimy najważniejsze publikacje na świecie dotyczące badań, odkryć i trendów w obszarach miękkich kompetencji, które zwiększają efektywność pracowników. Rzetelne informacje publikowane w czasopismach naukowych są trudne do znalezienia, zrozumienia i często nie zapewniają szybkich, praktycznych wniosków. Jeśli jednak cenieni naukowcy badali problem, który teraz sam próbujesz rozwiązać, to może chciałbyś poznać ich wnioski i rekomendacje przed podjęciem decyzji? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego działu „Badań i rozwoju.” Publikujemy informacje tylko z rzetelnych, wyselekcjonowanych źródeł. Wyniki i wnioski z badań i eksperymentów inspirują nas do ulepszania naszych szkoleń biznesowych dla firm, sposobów przekazywania wiedzy i umiejętności uczestnikom naszych szkoleń, tworzenia angażujących ćwiczeń oraz różnorodnych, ciekawych materiałów szkoleniowych.
Kontakt w sprawie szkolenia:
Przeczytaj również
Jak doceniać i chwalić pracowników?
Jak motywować pracowników?
Co motywuje pracowników? Oto 4 silniki zaangażowania!
Pieniądze motywują tylko do określonej kwoty. Jakiej?
Efekt IKEA w pracy menedżera
Delegowanie zadań: 7 zasad i wiele korzyści
Jak przekazywać informację zwrotną?
Jak zarządzać zmianą w organizacji. Proste zasady.
Sprawiedliwość menedżerska, co możesz zyskać?
Jak zbudować efektywny zespół?
Jak zachęcić pracowników do dzielenia się wiedzą?
Firmowe rytuały w biznesie: warto je mieć
Onboarding - jak wprowadzić pracownika do firmy?
Skuteczne sposoby monitorowania celów
Czy szkolenia z pracy zespołowej mają sens?
Różnice pokoleniowe w pracy. Mit czy prawda?
Sprawiedliwość menedżerska, Co możesz zyskać?
5 wniosków dla menedżerów z 5 wielkich eksperymentów
Jak zarządzać zmianą w organizacji. Proste zasady.
Jak ograniczyć ryzyko w podejmowaniu decyzji
Od czego zależy skuteczna komunikacja w zespole
Introwertyk może być świetnym liderem. Naprawdę?
Delegowanie zadań - uważaj na efekt widza
MAJA WŁOSZCZOWSKA: moja recepta na dobry plan
Dodatkowo w magazynie "Czekadełko":
- Jak podnieść zaangażowanie pracowników.
- Trzy najważniejsze kompetencje dobrego sprzedawcy.
- Jak w kilka minut zyskać pewność siebie.
Sprawdzone, praktyczne i rzetelne informacje.
Ściągnij magazyn "Czekadełko" już teraz.